Systemy sterowania i zabezpieczenia budynków mieszkalnych


Obecne wymagania stawiane instalacjom technicznym w budynkach mieszkalnych jak i również znaczący wzrost kosztów zużycia energii wymuszają stosowanie „inteligentnych” rozwiązań w zakresie sterowania, monitorowania i zabezpieczenia obiektów budowlanych. To nie tylko komfort i wygoda lecz bezpieczeństwo osób i mienia a także optymalizacja zużycia mediów. Na rynku można spotkać wiele systemów firm krajowych jak i zagranicznych o różnym stopniu złożoności, funkcjonalności oraz ceny.

 

W poszukiwaniu efektywnych i zarazem ekonomicznych rozwiązań stworzyliśmy aplikacje z myślą o praktycznym wykorzystaniu i oczekiwania klienta. I tak powstał niedrogi, skalowalny, zdalnie zarządzany z wykorzystaniem sieci GSM i Ethernet układ oparty na zdalnych modułach programowalnych. Umożliwia  budowa pozwala na rozbudowę przewodową oraz bezprzewodową, dzięki zastosowaniu  Optymalny dobór elementów instalacji i urządzeń sterujących redukuje koszt inwestycji oraz pozwala na bezawaryjną pracę nawet bardzo skomplikowanych aplikacji przez wiele lat. Jako jeden z nielicznych na rynku posiada zaimplementowany algorytm dwupoziomowego zabezpieczenia dostępu, co w przeciwieństwie do „tanich” systemów alarmowych gwarantują wysokie bezpieczeństwo transmisji danych. Ponadto tego typu urządzenia odporne są na liczne zakłócenia i gwarantują stabilną pracę w zmiennych i niesprzyjających warunkach.

Niewątpliwą zaletą stosowania sterowania centralnego, zarządzającego naszym domem jest ograniczenie lub całkowite zastąpienie sterowników, regulatorów pogodowych systemów grzewczych, central alarmowych, automatyki bram, rolet czy innych układów sterowania np. oświetleniem, nawadnianiem ogrodu, itp. Wpływa na obniżenie kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
W zintegrowanym układzie możemy sterować elementami instalacji i urządzeniami w obiekcie, tworzyć układy alarmowe z elementami dostępu, uwzględniając zmienne środowiskowe, takie jak temperatura, wilgotność powietrza, prędkość wiatru, opady czy natężenie oświetlenia.  Ciągły monitoring parametrów oraz funkcje komunikacji z wykorzystaniem sieci GSM czy Ethernet pozwalają na bieżącą zdalną kontrolę i  niezwłoczne powiadamianie użytkowników o stanach alarmowych.

Warto sprecyzować założenia i oczekiwania od aplikacji już na etapie planowania budowy bądź generalnego remontu. Wówczas możemy uwzględnić: optymalny układ instalacji elektrycznej, sterującej, dobór urządzeń i elementów do danej aplikacji oraz rozbudowę systemu. Do wyboru mamy systemy przewodowe – tańsze w instalacji i pewniejsze w działaniu – oraz bezprzewodowe w oparciu o różne moduły dedykowane.